Ochranné štíty

Ochranné štíty byly největší součástí naší činnosti. Přesto to ale všechno začalo tak nějak nevinně a neplánovaně…

Jeden z našich činovníků, Fidel, začal ze všeho nejdříve tisknout na svých 3D tiskárnách zakladače na látky, aby pomohl dobrovolným švadlenám při šití roušek.

V té době firma Prusa Research uvolnila první verzi tištěných dílů na ochranné štíty. A tak začalo hodně lidí na Zbraslavi a okolí tisknout. Řekli jsme si, že je potřeba se svolat a zkoordinovat tiskařskou činnost. Zkrátka spojit síly.

To se povedlo – založili jsme Facebookovou skupinu “Praha – Praha Západ – 3D tiskem proti COVID-19” a pustili se do práce. Několik tiskařů nám dodávali tištěné díly (čelenky a brady) a brali si za ně filament (materiál potřebný pro tisk). My k tištěným dílům dodávali zbylé díly – dírkované pruženky, vizory (tedy průhlednou část štítů chránící obličej) a informační leták. To vše jsme následně dezinfikovali a balili.

Začínali jsme ve vyloženě domácích podmínkách – vizory jsme vyřezávali z průhledných folií do kroužkové vazby a hotové štíty balili do zavíracích potravinových pytlíků ze supermarketu. Díky našim skvělým tiskařům jsme nejdříve dostali zcela zdarma zapůjčený profesionální balící stroj a po sléze taky firmu, která nám začala vyrábět vizory.

Během dvou měsíců jsme společnými silami vyrobili 1523 ochranných štítů! Ty jsme s pomocí MČ Praha – Zbraslav a okolních skautských středisek distribuovali potřebným. K lékařům, zdravotníkům, prodavačům , dobrovolným hasičům, fyzioterapeutům, masérům, kadeřníkům, úřadům, školám a školkám, restauracím. Naše štíty putovaly na více jak 150 míst!

Ochranných štítů

Potřebných